Tiedotamme näistä päivistä uudelleen kun ne varmistuvat. Mikäli koronarajoitukset sen silloin sallivat, toivotamme kaikki tervetulleeksi katsomaan Kobrien vuoden ensimmäistä kotiottelua.
Kobrat karanteeniin
- Tietoja
Kobrien oli tarkoitus pelata vuoden ensimmäinen ottelu 6.1.2021 Helsingissä, jossa vastassa olisiollut Helsinki Seagulls. Matkaan lähdettiin sovitusti, mutta ei aikaakaan kun kobrabussin nokka jouduttiin kääntämään takaisin kohti Lapuaa. Infektiolääkäri ilmoitti mahdollisesta merkittävästä korona-altistumisesta ja määräsi joukkueen palaamaan takaisin Lapualle. Jo ennen pelaajien kotiin pääsyä tästä altistumisesta tuli konkreettista ja koko joukkue määrättiin 10 päivän karanteeniin.
Kobrien koko joukkue on testattu 7.1.2021 ja heidät testataan uudelleen mikäli oireita ilmenee.
Kobrajoukkueen karanteeni jatkuu tammikuun 15 päivään saakka. Tämän myötä 13.1.2021 oleva Kobrat–Ura Basket peli siirretään myöhempään ajankohtaan. Samoin kuin jo aiemmin toisen altistumisen vuoksi peruttu Ura Basket–Kobrat, joka myös siirtyy toiseen ajankohtaan.
Kobrien seuraava kotiottelu pelataan viimeistään 2.2.2021, jolloin vastassa on Salon Vilpas. On kuitenkin mahdollista, että siirrettävä kotiottelu Ura Baskettia vastaan pelataan jo 30.1.2021.