Lapuan Kobrat saa keskiviikkona vieraakseen Uudenkaupungin Korihait. Edessä on erittäin tärkeä kotiottelu, joka pitkälti määrittää Kobrien kauden suunnan.
Kobrat on pelannut nyt Ville Turjan alaisuudessa kahdeksan ottelua. Tuona aikana Kobrat on neljällä voitollaan hilautunut takaisin pudotuspelipaikan tuntumaan. Matkaa kahdeksantena olevaan Helsinki Seagullsiin on ainoastaan yhden voiton verran.
Turjan päävalmentajakauden kirvelevin tappio tuli juuri Korihaiden vieraana. Kobrat hävisi Uudessakaupungissa ainostaan pisteellä, vaikka vierasvoitto oli kovasti tyrkyllä.
Muutoinkin Korihaista on muodostunut Kobrille jonkin asteinen peikko. Edelliset neljä kohtaamista ovat kääntyneet uusikaupunkilaisjoukkueen voitoiksi. Kaikkiaan joukkueet ovat kohdanneet Korisliigassa 18 kertaa. Molemmilla on yhtä monta voittoa, yhdeksän.
Kobrilla on alla makea vierasvoitto Nokialta. Portugalilaisen Pedro Monteiron valmennuksessa Korihait otti puolestaan avausvoittonsa kotiparketillaan Ura Basketista. Kobrien voittosaldo näyttää sarjataulukossa yhdeksää, Korihaiden seitsemää.
Korihaiden joukkueessa on kaksi aiemmin Lapualla palloillutta pelaajaa. Marius Van Andringa (13,1/1,8/2,7s) on Korihaiden kauden paras korisukan kuluttaja. Pelintekijä Mario Edwards (11,6/4,3/6,1) ei sen sijaan Lapualla keskiviikkona pelaa.
– Hyvällä tiellä ollaan, mutta paljon on vielä opittavaa. Päivä kerrallaan tehdään töitä ja mennään eteenpäin, Monteiro toteaa Korisliigan sivuilla.
Kokoonpano: Viinikkala, Van Andringa, Jelks, Coleman, Marttinen, Nuolivirta, Conley, Jenkins, Kuukkanen, Djeen, Nikula, Lehtonen.
– Keskiviikkona Korihait-ottelu on meille erittäin tärkeä monessa mielessä. Ensinnäkin pitkälle maaottelutauolle olisi huomattavasti mukavampi jäädä hyvän ottelun pelanneena. Toinen syy on luonnollisesti se, että taistelemme Korihaiden kanssa samoista sarjasijoituksista. Korihait on myös kokenut valmentajanvaihdoksen, jonka myötä heidän peli-ilmeensä on parantunut huomattavasti, heitä ei vielä uuden valmentajan alaisuudessa pelattujen kahden ottelun perusteella pysty täysin scouttaamaan. Omassa pelissämme olen tyytyväinen viime aikoina parantuneeseen ilmeeseemme puolustuspäässä ja sitä lähdetään ylläpitämään edelleen, Turja miettii.
Kokoonpano: Small, Anderson, Hopkins, Waterman, Peltokangas, Toivonen, Drockila, J Turja, Kujala(gtd50%), Mantere, V Turja (gtd50%)
Kobrat tarvitsee nyt kovasti kannustusta, jotta Korihait kaatuu pitkästä aikaa. Ottelu alkaa Kobra-Areenalla klo 18.30, tervetuloa!