Namika Lahti 86 - 93 Korikobrat
(22-19, 18-18, 22-21, 18-22, JA 6-13)
Korikobrat haki riemukkaan avausvoiton Namika Lahdesta, kun jatkoajan jälkeen tulostaululla komeilivat Kobrien voittonumerot pistein 86-93 (22-19, 18-18 ,22-21, 18-22, 6-13).
Koko ottelun tavoin ensimmäinen jakso oli äärimmäisen tasainen ja koreja tehtiin vuorotahtiin. Toiselle jaksolle lähdettiin kuitenkin Namikan kolmen pisteen johdossa. Toisella jaksolla Lahti siirtyi jo 3122 johtoon, kunnes Juho Nenonen (18pist. / 4 levyriä / 4 syöttöä) onnistui kolmosessaan ja toi Kobrat takaisin 6 pisteen päähän. Ottelu eteni kuitenkin Namikan hallinnassa eron pysytellessä saman suuruisena. Hienon ottelun pelanneen Stephen Lumpkinsin (23/13) kakkosella siirryttiin puoliajalle tilanteessa 4037.
Kolmannellla jaksolla Kobrat siirtyi Lumpkinsin korilla jo 4849 johtoon, mutta Cameron Bennermanin (18/6/2) kolmosella ja heti perään Ryan Wrightin (23/16) kahdella kakkosella Lahti karkasi taas 5551 johtoon. Kobrat ei kuitenkaan taipunut vaan taisteli takaisin johdon, kun Turjan veljeksistä Ville (3/1) rankaisi kolmosella ja seuraavasta hyökkäyksestä Jussi (10/0) upotti kakkosen ja siirsi Kobrat 5758 johtoon. Jakson loppuun Lahti onnistui vielä 5 pisteen arvoisesti ja viimeiselle jaksolle lähdettiin tilanteessa 6258.
Neljännen jakson alussa Pyry Rainamaa (6/2) siirsi Kobrat johtoon 6466. Huikean ottelun pelanneen Paul Carterin (22/18) and onella Kobrat siirtyi 7174 johtoon, kun pelikellossa oli jäljellä 3 minuuttia. Ryan Wright ja David Gonzalvez (19/3/6) pitivät kuitenkin Lahden iskuetäisyydellä ja Cameron Bennermanin tasoitus vain 3 sekuntia ennen päätössummeria siirsi ratkaisun jatkoajalle tilanteessa 80-80.
Jatkoaika alkoi Kobrilta hienosti. Lumpkins upotti ensin vapareista pisteen ja heti perään Jussi Turjan teki riiston ja onnistuneen lay upin siirtäen Kobrat 8083 johtoon. Carterin kakkosella, Juho Nenosen vaparilla ja Carterin Namikan lamaannuttaneella donkilla Kobrat siirtyi jo 8288 johtoon ja pakotti Lahden aikalisälle. Wright kavensi vielä Kobrajohdon neljään pisteeseen, kunnes Juho Nenonen kasvatti johdon takaisin kuuteen pisteeseen kahdella varmalla vaparilla pelikellon näyttäessä vielä minuuttia peliajaksi. Lahti epäonnistui kahdessa loppuhetken kolmosessaan, mutta Kobrien DJ Richardson (9/4/3) sen sijaan upotti kolmosellaan lopullisesti Namikan ja siirsi Kobrat tavoittamattomaan 8493 johtoon ja samalla upeaan avauskierroksen vierasvoittoon.
Kobrat tuli valmiimpana otteluun kuin me ja veivät ottelun lopulta jatkoajan jälkeen. Meillä oli omat mahdollisuutemme, mutta emme aivan osanneet käyttää niitä, Namika Lahden valmentaja Ilkka Palviainen kommentoi ottelun jälkeen.
Tämä oli meille todella tärkeä vierasvoitto kauden alkajaisiksi. Vierasvoitot ovat menneillä kausilla olleet joukkueelle harvinaista herkkua. Viime kaudella Kobrilla loisti tähti nimeltä Fogg, nyt meillä on joukkue, jossa kuka vain voi ratkaista ottelun! Olen äärimmäisen tyytyväinen joukkueen yhtenäisyyteen, taistelutahtoon sekä jokaisen pelaajan yrittämisen tasoon, tyytyväinen Kobraluotsi Nenad Stefnovic totesi ottelun jälkeen.
Kobrilla on seuraava ottelu jo ensi lauantaina, kun Kobraluolaan saapuu viime kauden nelonen ja EuroChallenge joukkue KTP-Basket Kotkasta. Ottelu alkaa Kobra-Areenalla (Lapuan Urheilutalo) lauantaina 4.10. klo 17.00.